Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Power Dissipation : 85mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 75ns
High Level Delay Time : 75ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.4V
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Forward Current(If) : 20mA
Operating Temperature : -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) : 15kV/us
Number of Channels : 2
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Input Type : DC
Description : 50mA 5V 1.4V 4.5V~5.5V DC SO-8 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCPL-0630-500E
Model Number : HCPL-0630-500E
Package : SO-8
Contact Now
High CMR, High Speed TTL Compatible Optocouplers
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Compliance: Lead (Pb) Free, RoHS 6 fully compliant options available
  • Material: Hermetic version available (MIL-PRF-38534)
Technical Specifications
6N137 15 kV/s (at VCM = 1 kV) 10 (typical) 8-Pin DIP, SOIC-8, Widebody Strobable output (single channel) Yes (HCNWxxxx) 630 Vpeak (for 6N137/26xx Option 060)
HCPL-26xx/06xx/4661 15 kV/s (at VCM = 1 kV) 10 (typical) 8-Pin DIP, SOIC-8, Widebody Strobable output (single channel) Yes (HCNWxxxx) 567 Vpeak (for 06xx Option 060)
HCNW137/26x1 15 kV/s (at VCM = 1 kV) 10 (typical) 8-Pin DIP, SOIC-8, Widebody Strobable output (single channel) Yes (HCNWxxxx) 1414 Vpeak (for HCNW137/26x1)
HCPL-56xx/66xx N/A N/A Hermetic MIL-PRF-38534 version N/A N/A
Applications
  • Isolated line receivers
  • Computer-peripheral interfaces
  • Microprocessor system interfaces
  • Digital isolation for A/D, D/A conversion
  • Switching power supplies
  • Instrument input/output isolation
  • Ground loop elimination
  • Pulse transformer replacement
  • Power transistor isolation in motor drives
  • Isolation of high-speed logic systems
Key Specifications
  • Common Mode Rejection (CMR): Minimum 15 kV/s at VCM = 1 kV
  • High Speed: 10 MBd typical
  • TTL/LSTTL Compatible
  • Low Input Current Capability: 5 mA
  • Guaranteed AC and DC Performance: -40 C to +85 C
  • Available Packages: 8-Pin DIP, SOIC-8, Widebody
  • Strobable Output: Available on single channel products
Safety & Insulation Ratings
  • UL Recognized: 3750 Vrms for 1 minute (per UL1577)
  • CSA Approved
  • IEC/EN/DIN EN 60747-5-5 Approved
  • Insulation Resistance: 1012
  • Input-Output Capacitance: 0.5 pF - 0.6 pF
Absolute Maximum Ratings (No Derating Required up to 85 C)
Parameter Symbol Package** Min. Max. Units Note
Storage Temperature TS -55 125 C
Operating Temperature TA -40 85 C 0 C to 70 C on JEDEC Registration.
Average Forward Input Current IF Single 8-Pin DIP 20 mA 2
Average Forward Input Current IF Single SO-8 Widebody 15 mA 3
Reverse Input Voltage VR 8-Pin DIP, SO-8 5 V 1
Input Power Dissipation PI Widebody 40 mW
Supply Voltage VCC 7 V (1 Minute Maximum)
Enable Input Voltage VE Single 8-Pin DIP VCC + 0.5 V Not to exceed VCC by more than 500 mV
Output Collector Current IO 50 mA 1
Output Collector Voltage VO 7 V 1
Output Collector Power Dissipation PO Single 8-Pin DIP 85 mW
Lead Solder Temperature TLS 8-Pin DIP (Through Hole Parts Only) 260 C for 10 sec., 1.6 mm below seating plane