Broadcom ACPL 227 50BE dual channel optocoupler with 2 microsecond response time and 50 percent CTR
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Rise time : 2us
Output Current : 50mA
Fall time : 3us
Vce Saturation(VCE(sat)) : 400mV@8mA,2.4mA
Operating Temperature : -55℃~+110℃
Load Voltage : 80V
Reverse Voltage : 6V
Current transfer ratio : 600%;50%
Forward Current(If) : 50mA
Pd - Power Dissipation : 200mW
Number of Channels : 2
Load Type : Phototransistor
Input type : DC
Isolation Voltage(Vrms) : 3.75kV
Description : 50mA 400mV@8mA,2.4mA 80V 6V DC SO-8-4.4mm Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACPL-227-50BE
Model Number : ACPL-227-50BE
Package : SO-8-4.4mm
Contact Now
Product Overview
The Broadcom ACPL-227 and ACPL-247 are DC-input, multi-channel half-pitch phototransistor optocouplers designed for reliable signal transmission between circuits of different potentials and impedances. The ACPL-227 features a dual-channel configuration in an 8-pin SO package, while the ACPL-247 offers a quad-channel configuration in a 16-pin SO package. Both devices provide high input-output isolation voltage of 3750VRMS, a typical response time of 2 s, and a minimum Current Transfer Ratio (CTR) of 50% at 5 mA input current. These optocouplers are suitable for I/O interfaces in programmable controllers, computers, sequence controllers, system appliances, and measuring instruments.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Package Type: SO (Surface Mount)
  • Options: CTR Ranks (0, B, C for ACPL-227; 0 for ACPL-247), RoHS Compliant
Technical Specifications
Model Description Channels Package Isolation Voltage (VISO) Response Time (tr) Min. CTR (IF=5mA) CMR (Typical)
ACPL-227 Dual-channel half-pitch phototransistor optocoupler 2 8-pin SO 3750 VRMS 2 s 50% 10 kV/s
ACPL-247 Quad-channel half-pitch phototransistor optocoupler 4 16-pin SO 3750 VRMS 2 s 100% 10 kV/s
Electrical Specifications (Typical at 25C unless otherwise noted)
Parameter Symbol Min. Typ. Max. Unit Test Conditions Note
Forward Voltage VF 1.2 1.4 V IF = 20 mA
Reverse Current IR 10 A VR = 5V
Collector Dark Current ICEO 100 nA VCE = 48V, IF = 0 mA
Collector-Emitter Breakdown Voltage BVCEO 80 V IC = 0.5 mA, IF = 0 mA
Emitter-Collector Breakdown Voltage BVECO 7 V IE = 100 A, IF = 0 mA
Current Transfer Ratio (ACPL-227) CTR 50 600 % IF = 5 mA, VCE = 5V
Current Transfer Ratio (ACPL-247) CTR 100 600 % IF = 5 mA, VCE = 5V
Collector-Emitter Saturation Voltage VCE(sat) 0.4 V IF = 8 mA, IC = 2.4 mA
Cut-off Frequency (3 dB) FC 80 kHz VCC = 5V, IC = 2 mA, RL = 100
Response Time (Rise) tr 2 s VCC = 10V, IC = 2 mA, RL = 100