High Speed Logic Interface and Isolation Using Broadcom HCNW2611-500E Optically Coupled Gate Device
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Power Dissipation : 85mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 75ns
High Level Delay Time : 75ns
Reverse Voltage : 3V
Voltage - Forward(Vf) : 1.64V
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Forward Current(If) : 20mA
Operating Temperature : -40℃~+85℃
CMTI(kV/us) : 25kV/us
Number of Channels : 1
Input threshold current : 5mA
Isolation Voltage(Vrms) : 5kV
Input Type : DC
Description : 50mA 3V 1.64V 4.5V~5.5V DC SOP-8-2.54mm Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : HCNW2611-500E
Model Number : HCNW2611-500E
Package : SOP-8-2.54mm
Contact Now
Product Overview
The 6N137, HCPL-26xx/06xx/4661, and HCNW137/26x1 series are optically coupled gates designed for high-speed logic interfacing and isolation. These devices combine a GaAsP light-emitting diode with an integrated high-gain photodetector, featuring an enable input for strobing and an open-collector Schottky-clamped transistor output. They offer robust common-mode transient immunity, up to 15 kV/s, ensuring maximum AC and DC circuit isolation while maintaining TTL compatibility. Guaranteed AC and DC operational parameters across a temperature range of 40 C to +85 C ensure reliable system performance in demanding environments. Applications include isolated line receivers, computer-peripheral interfaces, microprocessor system interfaces, digital isolation for A/D and D/A conversion, switching power supplies, and ground loop elimination.
Product Attributes
  • Brand: Avago Technologies
  • Package Options: 8-Pin DIP (300 Mil), SOIC-8, Widebody packages.
Technical Specifications
6N137, HCPL-26xx, HCPL-06xx, HCPL-4661, HCNW137, HCNW26x1 Optically coupled gates GaAsP LED and integrated high-gain photodetector, enable input, open-collector output, internal shield 10 MBd 15 kV/s minimum at VCM= 1 kV (for specific models) 5 mA 40 C to +85 C UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
HCPL-xxxx UL Recognized 3750 Vrms for 1 minute per UL1577 - - - - UL
HCNWxxxx UL Recognized 5000 Vrms for 1 minute per UL1577 - - - - UL
MIL-PRF-38534 version Hermetic HCPL-56xx/66xx - - - - -
HCPL-06xx Option 060 IEC/EN/DIN EN 60747-5-5 VIORM = 567 Vpeak - - - - IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
6N137/26xx Option 060 IEC/EN/DIN EN 60747-5-5 VIORM = 630 Vpeak - - - - IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
HCNW137/26x1 IEC/EN/DIN EN 60747-5-5 VIORM = 1414 Vpeak - - - - IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
Absolute Maximum Ratings (up to 85 C) Storage Temperature TS -55 to 125 C - - - -
Operating Temperature TA -40 to 85 C - - - -
Average Forward Input Current IF 20 mA (Single 8-Pin DIP/SO-8/Widebody), 15 mA (Dual 8-Pin DIP/SO-8) - - - -
Supply Voltage VCC 7 V (1 Minute Maximum) - - - -
Output Collector Current IO 50 mA - - - -
Recommended Operating Conditions Power Supply Voltage VCC 4.5 to 5.5 V - - - -
Electrical Specifications (Typical at 25 C, VCC = 5 V) Input Threshold Current ITH 2.0 - 5.0 mA (Single Channel), 2.5 mA (Dual Channel) - - - -
Low Level Output Voltage VOL 0.35 - 0.6 V - - - -
Input Forward Voltage VF 1.4 - 1.75 V (8-Pin DIP), 1.3 - 1.80 V (SO-8), 1.2 - 2.05 V (Widebody) - - - -
Switching Specifications (AC) Propagation Delay Time to High Output Level tPLH 20 - 75 ns - - - -
Propagation Delay Time to Low Output Level tPHL 25 - 75 ns - - - -
Pulse Width Distortion |tPHL tPLH| 3.5 - 40 ns - - - -
Logic High Common Mode Transient Immunity |CMH| 1,000 - 25,000 V/s (depending on model) - - - -
Logic Low Common Mode Transient Immunity |CML| 1,000 - 25,000 V/s (depending on model) - - - -