Surface mount multi channel optocoupler Broadcom ACSL 6210 50RE for isolated data conversion devices
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Power Dissipation : 27mW
Output Current : 50mA
Low Level Delay Time : 100ns
High Level Delay Time : 100ns
Reverse Voltage : 5V
Voltage - Forward(Vf) : 1.52V
Voltage - Supply : 3V~5.5V
Forward Current(If) : 15mA
Operating Temperature : -40℃~+100℃
CMTI(kV/us) : 10kV/us
Number of Channels : 2
Input threshold current : 7mA
Isolation Voltage(Vrms) : 2.5kV
Input Type : DC
Description : 50mA 5V 1.52V 3V~5.5V DC SOIC-8 Logic Output Optoisolators RoHS
Mfr. Part # : ACSL-6210-50RE
Model Number : ACSL-6210-50RE
Package : SOIC-8
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Technology: Patented process technology
  • Certifications: UL Recognized (2500 Vrms for 1 min. per UL1577), cUL (CSA Component Acceptance Notice 5A), IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
  • Compliance: RoHS Compliant
  • Packaging: Surface Mount (SO-8, SO-16), Tape and Reel, Tube
Technical Specifications
Feature Specification Details/Conditions
General Channel Configurations Dual, Triple, Quad
Directionality Bi-directional
Speed Option 15 MBd typical, 10 MBd minimum
Common Mode Rejection (CMR) 10kV/s minimum at Vcm = 1000V
Logic Compatibility LSTTL/TTL compatible
Electrical Characteristics Supply Voltage Range 3.0V to 5.5V
Input Forward Voltage (Typical) 1.25V - 1.52V @ 10mA, 25C
Input Current (Recommended) 7mA - 15mA
Output Current (Sinking, Max) 13mA (for VOL < 0.6V)
Switching Specifications Maximum Data Rate 15 MBd
Propagation Delay (tPLH, Typical) 46ns (3.3V), 43ns (5V)
Propagation Delay (tPHL, Typical) 52ns (3.3V), 44ns (5V)